Укр

Новини опозиційного блоку

Олександр Пузанов: «Влада не залишає українській науці шансів на розвиток»

16.12.15 5:14

В умовах постіндустріального укладу, коли в розвиненому світі конкурують не території, а ідеї та технології, таке ставлення до власної науці, яке демонструє влада, неприпустимо і вбивчо, вважає лідер Київського Опозиційного Блоку Олександр Пузанов. «Уряд позбавляє Україну не тільки майбутнього, але й сьогодення. Адже якщо не витрачати гроші на розвиток власних технологій, доведеться витрачати їх на купівлю чужих», – заявив опозиціонер, коментуючи акцію протесту молодих вчених.

Він додав, що вчені – це інтелектуальна частина суспільства, яка не любить ходити на мітинги. Те, що наукові співробітники вийшли на акцію протесту, говорить про серйозність ситуації, яка склалася.

«Згідно з проектом бюджету, який оприлюднено на сайті Міністерства фінансів, фактичні бюджетні видатки на розвиток наукової сфери в 2016 році складуть близько 0,3% ВВП, хоча Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність» передбачає фінансування науки в розмірі не менше 1, 7% ВВП. Це неприпустимо, влада не залишає українській науці шансів на розвиток », – вважає Олександр Пузанов.

Він нагадав, що світові лідери – Японія, США і Китай витрачають на науку від 3,4% до 2% ВВП. В ЄС нормою фінансування цієї сфери є 3% ВВП, а в Ізраїлі – 4% ВВП. Україна витрачає на одного вченого втричі менше, ніж Росія; в 18 разів менше, ніж Бразилія; в 34 рази менше, ніж Південна Корея; і у 70 (!) разів менше, ніж США.

Опозиціонер нагадав, що крім мізерного фінансування для наукової сфери, проект бюджету на 2016 рік містить також прямі порушення законодавства: 30 стаття законопроекту передбачає так звану «реорганізацію» наукової сфери. Мова про об’єднання всіх спеціалізованих національних академій наук і позбавлення НАН України статусу головного розпорядника бюджетних коштів (передбачається, що грошима буде розпоряджатися Міністерство освіти).

«Наголошую, що це абсолютно незаконно. По-перше, відповідно до закону «Про науку і наукової діяльності» ні Кабмін, ні парламент не можуть займатися реорганізацією наукових установ, це прерогатива Президента. По-друге, проект бюджету-2016 грубо порушує Бюджетний кодекс України, оскільки Державний бюджет не може регулювати адміністративні відносини з реорганізації державних установ », – пояснив Олександр Пузанов.

Нагадаємо Рада молодих вчених Національної Академії Наук провів акцію під Адміністрацією Президента. Вони передали представнику АП звернення до президента, в якому попросили забезпечити належне фінансування науки й почати реформу галузі.