Укр

Новини опозиційного блоку

ВЛАДА ЗОБОВ’ЯЗАНА ПРИВЕСТИ ЗАКОН ПРО «ЛЮСТРАЦІЮ» У ВІДПОВІДНІСТЬ ДО ВИМОГ ВЕНЕЦІАНСЬКОЇ КОМІСІЇ

22.03.16 1:27

Заява Опозиційного блоку

Опозиційний блок вимагає змінити закон «Про очищення влади» як цього вимагають європейські експерти. Влада повинна почути слова голови Венеціанської комісії Джанні Букіккіо про те, що «закон в нинішньому вигляді не відповідає принципам верховенства права і демократії, а також європейським стандартам в цій сфері». Міністерство юстиції має невідкладно внести зміни в цей закон, привівши його у відповідність з Конституцією та європейськими правовими нормами.

Влада, яка називає себе європейською, не має права нехтувати громадською думкою Венеціанської комісії. Головна претензія ЄС до закону про так звану люстрацію – вина людини повинна бути доведена, і всього лише робота за попередньої влади не може бути провиною. І зараз комісія публічно заявляє, що така норма суперечить не тільки європейським стандартам в сфері верховенства права та прав людини, а й Конституції України. Але українська влада як завжди глуха до голосу здорового глузду.

Люстрація в нинішньому вигляді суперечить і таким європейським нормам як справедливий суд і доказ провини. І ті, хто зараз діють всупереч цим нормам, ризикують в недалекому майбутньому потрапити не під очищення, а під прямі норми Кримінального кодексу.

Влада продовжує ігнорувати заяви венеціанської комісії і про те, що люстрація суддів не може проводитися за законом «Про очищення влади», для цього потрібен інший закон – про відновлення довіри до юстиції. Сьогодні люстратори дозволяють собі відкритий тиск на суд, і за це вони також понесуть відповідальність.

Керівництво країни в відкрито бреше, заявляючи, що «люстрація» допоможе перемогти корупцію. Закон «Про очищення влади» діє півтора року, але корупція в країні тільки посилюється. 130-е місце України в рейтингу за рівнем корупції – найкращий доказ цього. Насправді влада використовує люстрацію як інструмент для тиску на опозицію і розправи з політичними опонентами.

Опозиційний блок вимагає від влади негайно внести в закон про люстрацію поправки, на яких наполягає Венеціанська комісія, і припинити водити за ніс європейських експертів. Адже Джанні Букіккіо публічно сьогодні заявляє, що міністр юстиції Петренко ще кілька місяців тому обіцяв прислати новий варіант закону «Про очищення влади» з урахуванням поправок комісії, але до сих пір не зробив цього. Невже така робота міністра доводить прихильність влади європейським цінностям?

Якщо зміни в закон про люстрацію не будуть внесені, наша країна зазнає величезних збитків, оскільки програє тисячі судових справ в Європейському суді з прав людини. Україну зобов’яжуть виплатити сотні мільйонів гривень у вигляді компенсацій незаконно звільненим, і ці витрати ляжуть на плечі платників податків.

Через продовження люстрації в нинішньому вигляді постраждають тисячі невинних людей. Відповідальність – не моральна, а кримінальна – ляже на тих, хто сьогодні користується антиконституційним законом для зведення рахунків і досягнення політичних цілей.

Саме тому Опозиційний блок вимагає припинити цю незаконну люстрацію і обман європейських партнерів. У непрофесійний закон повинні бути внесені зміни, а популісти в уряді повинні поступитися місцем професіоналам.