Укр

Новини опозиційного блоку

Олександр Пузанов: «Жити не «по-новому », а згідно із законом»

20.05.16 3:17

Минуло 20 місяців з того дня, коли закон про люстрацію прийняла Верховна Рада, 13 місяців з моменту, коли Конституційний суд за нього взявся, та 2 місяці – як конституційність закону розглядається в закритому режимі, – пише лідер Київського Опозиційного Блоку Олександр Пузанов в колонці для газети «Сегодня» .

Минулі два роки показали, що люстрація не виправдала покладених на неї надій, зазначає політик. «Вона не стала обіцяною панацеєю для зцілення суспільства від корупції. Навпаки, протягом останніх двох років всі опитування громадської думки фіксують стійке зростання масштабів цього ганебного явища, а до корупційних скандалів у новій владі люстраторів ми вже звикли», – пише Олександр Пузанов.

Опозиціонер нагадує, що замість «поганих чиновників» зі старої влади українцям обіцяли чесних технократів-професіоналів, які проведуть необхідні реформи. На практиці в Україні вже третій уряд, падіння економіки, тотальне зубожіння людей, втеча капіталу й бізнесу з країни. При повній відсутності необхідних реформ.

Нам говорили про чесних нових прокурорів і міліціонерів, які переможуть злочинність і відновлять справедливість. Замість цього маємо дике зростання злочинності, кількість вогнепальної зброї на мирних вулицях наших міст не піддається ніякому обліку, а влада не здатна організувати слідство та знайти винних в зухвалих злочинах: вбивствах політиків і журналістів, побиттях депутатів і протестуючих проти незаконних забудов», – зазначає політик .

Олександр Пузанов вважає, що з цього можна зробити лише один висновок: вся люстрація замислювалася виключно для того, щоб прибрати з посад «потенційно не лояльних», розставити на їх місце «своїх» та швиденько набити кишені.

Він також зазначає, що люстраційний закон, звичайно, порушує Конституцію.

На його думку, у Конституційного суду є два шляхи: або повна відміна цього закону, або визнання неконституційними його окремих положень. Ні той, ні інший шлях, поборників люстрації не влаштовують. Тому вони відкрито погрожують суддям розправою та всіляко дискредитують суд. Справа розглядається вже довго, а рішення поки немає, – зазначає Олександр Пузанов.

«Насмілюся стверджувати, що скасування люстраційного закону є найбільше вигідним самій чинній влади люстраторів. Тих, кого вона не бажала бачити на керівних посадах, вже звільнили. Тих, кого хотіла б залишити на посадах (повинен же хтось працювати) – теж звільнили, а повернути назад не можуть. Люстрація повністю дискредитувала себе в очах суспільства. А вибори – не за горами», – нагадує політик. Він зазначає, що спадкоємність влади в Україні кульгала завжди … Невеликі зміни до однієї зі статей закону про люстрацію дозволять наступній владі, яка прийде на зміну чинній, отримати законне знаряддя боротьби з «попередниками».

Юридична громадськість єдина в оцінці норм люстрації (за дуже рідкісним винятком авторів і вигодонабувачів від дії цього закону), підкреслює Олександр Пузанов. Він нагадує, що до Конституційного суду за роз’ясненням звернулися не тільки народні депутати, але й Верховний суд України. Отже, у нього теж є переконаність в неконституційності окремих норм закону. Венеціанська комісія не втомлюється повторювати що це «поганий закон» і його треба міняти. А також нагадує Україні про її зобов’язання як члена Ради Європи – поважати і захищати права людини, не допускати жодної дискримінації.

«Маю велику надію, що Конституційний суд думає не тільки про погрози з боку люстраторів, але і про свою професійну репутацію та про Закон, на який останні два роки влада взагалі не звертає увагу, порушуючи його знову і знову. І якщо в черговий раз закрити очі на очевидне ігнорування Конституції – можна взагалі втратити головний правовий орієнтир, який визначає основи побудови Української держави та цінності українського суспільства. Тому треба жити не «по-новому», а згідно із законом», – пише Олександр Пузанов.