Укр

Новини опозиційного блоку

Олександр Пузанов: «У сучасній Україні судді повинні забути про страх і думати тільки про закон»

11.06.16 11:59

Найближчим часом Конституційний суд України винесе вердикт щодо конституційності Закону «Про очищення влади», який він розглядає вже понад рік. В іншій атмосфері рішення суду було б однозначним – закон є неконституційним. Але для того, щоб прийняти таке рішення в сучасній Україні судді повинні забути про страх і думати тільки про закон. Пише в своїй статті «Люстрація: закон або політична доцільність?» Для EU Today  лідер Київського ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Олександр Пузанов.

На думку політика, закон про люстрацію, що діє вже майже два роки, є реальним доказом того, наскільки слова української влади розходяться з ділом в питаннях прихильності до європейських цінностей та забезпеченню прав людини.

«Влада, що називає себе європейською, прийняла закон, який Венеціанська комісія, експерти та юристи в один голос називають таким, що суперечить міжнародним демократичним принципам. Цей закон дозволяє звільняти держслужбовців тільки за те, що вони працювали при колишньому президенті. При цьому для звільнення держслужбовця не треба доводити його вину або порушення ним якихось законів. Працював за часи минулої влади – будь добрий на вихід», – пише опозиціонер.

Олександр Пузанов нагадує, що такий підхід є головною претензією Венеціанської комісії до цього юридично безграмотного закону. Вина людини повинна бути доведена, всього лише робота за часи попередньої влади не може бути провиною. Комісія неодноразово публічно заявляла, що така норма суперечить не тільки європейським стандартам у сфері верховенства права та прав людини, а й Конституції України. «Але українська влада, як завжди, глуха до голосу здорового глузду», – констатує політик.

Він зазначає, що минулі два роки дії цього закону показали – люстрація не тільки неконституційна, але й небезпечна для майбутнього України: «Люстрація не стала обіцяною панацеєю для зцілення суспільства від корупції. Навпаки – протягом останніх двох років українську владу постійно стрясають корупційні скандали». Олександр Пузанов в статті наводить дані з дослідження рівнів корупції в Україні, які проводилися Transparency International. Згідно з ними, зростання рівня корупції за два роки склало майже 20%. «І українці справедливо вважають, що вся люстрація замислювалася чинною владою тільки для того, щоб розставити своїх людей на потрібні місця та пустити державні гроші до приватних кишень», – робить висновок опозиціонер.

«Суспільству замість «корумпованих чиновників» зі старої влади обіцяли чесних технократів-професіоналів, які проведуть необхідні реформи. Реформ українці не помітили, зате відчули обвал економіки, безробіття, знецінення національної валюти та різке погіршення рівня життя», – пише Олександр Пузанов. Він нагадує, що сумарно за два роки Україна втратила 16,5% своєї економіки, інфляція склала 78,8%. Мінімальна пенсія скоротилася з $164 в 2013 році до $48 в 2016 – багато людей в Україні живуть менше, ніж на $2 на день.

Він підкреслює, що люстрація привела до розвалу правоохоронної системи. Усюди прийшли нові люди, що лояльні до нинішньої влади, які поняття не мають як попереджати, документувати, розслідувати злочини, комплексно вирішувати питання безпеки громадян. «Нікому охороняти українців на вулицях і в квартирах, розслідувати та карати вчинили зухвалі злочини проти журналістів і політиків, швидко й дієво реагувати на численні випадки збройних розбоїв і крадіжок. При цьому кількість нелегальної вогнепальної зброї на руках українців обчислюється шестизначними цифрами», – зазначає політик.

Опозиціонер нагадує, що найближчим часом Конституційний суд України винесе вердикт щодо конституційності закону «Про очищення влади», який він розглядає вже понад рік.

«Прийняти рішення про незаконність люстрації непросто – з урахуванням тієї атмосфери, яку адепти люстрації створили навколо цієї справи. Вони багато говорять про політичну доцільність люстрації, та абсолютно нічого – про її законність. І тиснуть на суд: суддям погрожують розправою, проти них збирають мітинги, порушують кримінальні справи, їх дискредитують і подають до парламенту законопроект про поширення на них дії люстрації (щоб штучно створити конфлікт інтересів). Це змусило суддів заявити про тиск на них і звернутися за захистом – реакції поліції чи прокуратури не було. Переконаний, в іншій атмосфері рішення суду було б однозначним – закон неконституційний. Але для того, щоб прийняти таке рішення в сьогоднішній Україні, судді повинні забути про страх і думати тільки про закон. Хоча саме так і повинно бути в демократичній правовій державі. Якою Україна хоче стати. І, сподіваюся, стане. Тільки для цього треба виконувати закон, а не волю чергового правителя», – вважає Олександр Пузанов.