Укр

Новини опозиційного блоку

Закон про люстрацію треба терміново міняти

21.06.15 2:19

Венеціанська комісія представила остаточні висновки щодо закону про люстрацію. Основний висновок – люстрація в тому вигляді, в якому її проводить українська влада, є необ’єктивною і порушує права людини, вважає голова Київської міської організації «Опозиційного блоку» Олександр Пузанов.

«Процес люстрації з самого початку суперечив усім основним європейським стандартам, до яких відносяться: індивідуальне доведення провини, презумпція невинуватості, право на захист, право на оскарження люстрації в суді. Сьогодні Венеціанська комісія підтвердила претензії до закону по всіх цих чотирьох критеріях. Крім цього, комісія взагалі сумнівається, що через чверть століття після розвалу СРСР потрібні якісь санкції проти чиновників часів радянської влади, та й люстрацію тих, хто був на держслужбі при Януковичі, вона вважає можливою тільки за наявності виняткових політичних умов. У будь-якому випадку всім, хто підпадає під люстрацію, повинні бути забезпечені гарантії справедливого індивідуального розгляду, права на захист», – підкреслив Пузанов.

Європейські юристи застерігають владу від надмірного та захоплення люстрацією, оскільки ризик порушення стабільності роботи державної служби та масового порушення прав людини занадто великий. Наполягають на дотриманні пропорційності у всіх аспектах дії закону, вимагають переглянути терміни дії обмежень для осіб, які були люстровані, знову говорять про боротьбу з корупцією не за допомогою люстрації, а в рамках антикорупційного законодавства.

«Рекомендації комісії повинні бути виконані негайно, щоб зупинити деградацію державного механізму, – переконаний Олександр Пузанов. – Українська влада поспішала з люстрацією заради піару та звільнення посад для перетворення їх у предмет торгів, а в результаті ми отримали повний параліч багатьох відомств, – наприклад, Держслужби з надзвичайних ситуацій, яка вже два місяці не справляється зі своїми обов’язками. Якщо процес люстрації в нинішньому вигляді не зупинити, він розвалить країну. Так вважає «Опозиційний блок», такі ж висновки Венеціанської комісії».